Columna Medica +48 43 676 80 00

Zapytaj eksperta

Masz wątpliwości dotyczące pobytu czy rehabilitacji? Zapytaj naszych ekspertów.

Najczęściej zadawane pytania

Jakie są najważniejsze atuty programów rehabilitacyjnych w Columna Medica?

Dzięki urządzeniom takim jak DIERS Formetric 4D czy Frei Fenius Eco jesteśmy w stanie przeprowadzić specjalistyczne badanie funkcjonalne pozwalające postawić precyzyjną diagnozę. Daje to postawy do przygotowania indywidualnego programu rehabilitacyjnego. Każdy pacjent opuszcza naszą klinikę z określonymi zaleceniami do samodzielnego stosowania w domu. Odpowiednio wcześnie rozpoczęta indywidualna profilaktyka i rehabilitacja ruchowa pomoże chronić Twój kręgosłup poprawi Twoje codzienne samopoczucie i może zapobiec interwencji chirurgicznej w przyszłości.

Jak wygląda badanie pacjentów z bólem kręgosłupa w Columna Medica?

Dokładnie przeprowadzony wywiad, analiza dokumentacji medycznej i badanie lekarskie są w stanie określić co jest przyczyną dolegliwości bólowych kręgosłupa. Precyzyjna diagnoza to podstawa skutecznej rehabilitacji. Po konsultacji lekarskiej przeprowadza się badanie fizjoterapeutyczne mające na celu wykrycie przyczyny bólu wynikającego np. z bolesnych i skróconych mięśni, ograniczonych ruchowo stawów, osłabionych mięśni, ograniczonych ruchowo stawów, osłabionych mięśni odpowiedzialnych za właściwą stabilizację kręgosłupa oraz wad postawy.

Co jest przyczyną bólów krzyża?

Ich przyczynę upatruje się np. w bolesnych przeciążeniowych zmianach tkankowych w głębokich mięśniach przykręgosłupowych lub zmianach zwyrodnieniowych stawów i krążków międzykręgowych. Część bólów kręgosłupa lędźwiowo krzyżowego może przybrać również charakter chroniczny z poważnym wówczas negatywnym wpływem na jakość życia pacjentów. Wynikają one ze złych nawyków, siedzącego trybu życia, nieergonomicznego miejsca pracy, niewłaściwej postawy podczas wykonywania codziennych prac fizycznych.

Czym różni się rehabilitacja stacjonarna od ambulatoryjnej?

Rehabilitacja stacjonarna w Columna Medica obejmuje rehabilitację w komfortowych warunkach hotelowych połączonym ze Spa oraz zespołem saun i jacuzzi. Natomiast leczenie ambulatoryjne to zabiegi i badania wykonywane przez pracowników medycznych bez konieczności przebywania w danej placówce ponad 24 godziny. Rehabilitacja stacjonarna swoimi zaletami przewyższa rehabilitację ambulatoryjną. Przede wszystkim rehabilitacja stacjonarna to 100% czasu na rehabilitację. Pacjent przebywający na turnusie rehabilitacyjnym może całkowicie poświęcić swoją uwagę na rehabilitacji, a później zregenerować siły w zaciszu luksusowego pokoju bądź w strefie Spa czy Medical Wellness. Dzięki temu, że gość pozostaje w klinice, zaoszczędza czas i pieniądze na dojazdy. Nie musi też stresować się czy trasa będzie przejezdna i czy zdąży na terapię.

Dlaczego bolą mnie stawy?

Przyczyną są uwarunkowania genetyczne, ale również siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej lub nieprawidłowe wykonywanie ćwiczeń, zła dieta czy otyłość. Im więcej ważymy, tym większe obciążenie muszą znosić nasze stawy. Prowadzi to do powstania łagodnych kontuzji i zapaleń po poważne schorzenia układu ruchu, czyli choroby reumatyczne.

Jak w Columna Medica leczone są bóle krzyża?

W stosowanych programach leczniczych kładziemy nacisk na zapewnienie indywidualnej opieki lekarskiej i fizjoterapeutycznej. Najważniejszym elementem każdego planu terapeutycznego jest codzienna praca z fizjoterapeutą. Umożliwia ona ciągłą ocenę efektów terapeutycznych procesu leczniczego oraz w razie konieczności jego modyfikacje. Do najskuteczniejszych, wykorzystywanych sposobów terapii zalicza się zastosowanie odpowiednich ćwiczeń rehabilitacyjnych, funkcjonalny trening medyczny ćwiczeń rozluźniających, ćwiczenia w wodzie, terapii manualnej, masażu i zabiegów cieplnych.

Co to jest dyskopatia?

Dyskopatia jest schorzeniem krążka międzykręgowego, którego zadaniem jest amortyzacja przeciążeń działających na kręgosłup. Dyskopatia lędźwiowa prowadzi do wystąpienia bardzo silnego zespołu bólowego, któremu może towarzyszyć niedowład stopy i zaburzenia funkcji pęcherza moczowego. Dyskopatia szyjna prowadzi do wystąpienia silnego zespołu bólowego kończyn, drętwienia rąk, zawrotów głowy, ograniczenia ruchomości kręgosłupa szyjnego i zaburzeń równowagi. W poważniejszych przypadkach prowadzi do wystąpienia niedowładu kończyn. Mocno uszkodzony krążek może uciskać korzeń nerwowy powodując silne bóle zwane rwą kulszową.

Borykam się z problemami dyskopatii, czy muszę poddać się operacji?

Większość dolegliwości spowodowanych dyskopatią-ponad 90%, kwalifikuje się do leczenia nieoperacyjnego. Leczenie zachowawcze, w pierwszej kolejności, proponowane jest wszystkim tym pacjentom, u których nie doszło do przerwania ciągłości pierścienia włóknistego, bez względu na stopień jego uszkodzenia.

Jak leczy się pacjentów z dyskopatią?

W Columna Medica stosujemy terapię manualną poprawiającą zaburzoną ruchomość kręgosłupa. Indywidualnie dobrany Funkcjonalny Trening Medyczny(FTM) wzmacniający mięśnie stabiilizujące kręgosłup. W wielu przypadkach-mechaniczny wyciąg kręgosłupa(trakcję) powodujący odciążenie uciskanego korzenia. Terapię uzupełniamy zabiegami cieplnymi, masażami leczniczymi, elektroterapią i ćwiczeniami w basenie. Kompleksowa terapia powoduje skuteczne zniesienie dolegliwości bólowych, a stosowanie zaleceń naszych fizjoterapeutów (ergonomia pracy, indywidualny program ćwiczeń) utrwala efekty rehabilitacji.

Co to jest endoprotezoplastyka?

Endoprotezoplastyka to zabieg operacyjny polegający na wymianie zwyrodniałego stawu-przede wszystkim biodrowego lub kolanowego i wszczepieniu w jego miejsce protezy, Rekomendowany jest on dla osób z dużymi zmianami zwyrodnieniowymi.

Czy rehabilitacja przed operacją endoprotezoplastyki ma sens?

Rehabilitacja przed jest niestety często pomijana, niesłusznie, ponieważ stanowi bardzo istotny element powrotu do sprawności. Ma ona na celu wzmocnienie mięśni stabilizujących staw, które ciężko jest mobilizować w pierwszych dniach po zabiegu, ze względu na bolesność okolicy zabiegowej. Ważne jest uzyskanie jak największego zakresu ruchu i prawidłowej elastyczności mięśni oraz więzadeł w celu uniknięcia przykurczu po zabiegu.

Dlaczego rehabilitacja po wymianie stawu jest rekomendowana?

Terapia po zabiegu powinna zaczynać się już w pierwszej dobie i aktywizować układ mięśniowy i krążeniowo-oddechowy. Obejmuje ona również pionizację, naukę wstawania i zmieniania pozycji oraz chodu z kulami. W dalszym etapie - odpowiedni trening, mający za zadanie odbudowę stabilizacji stawu oraz wzorców ruchowych kończyny, drenaż limfatyczny, mobilizację blizny oraz inne zabiegi indywidualne dobrane do potrzeb pacjenta.

Jakie mogą być przyczyny powstania zespołu cieśni nadgarstka?

Podczas pisania na klawiaturze często dochodzi do przeciążenia przyczepu mięśnia przedramienia, który znajduje się przy stawie łokciowym. W efekcie w tej okolicy pojawia się ból, tkliwość, a nierzadko obrzęk. Prowadzi to do wystąpienia takich schorzeń, jak zespół cieśni nadgarstka, czy łokieć tenisity. Ich przyczyną mogą być niedostosowane ergonomicznie stanowiska pracy. Biurka są za wysokie przez co te części ciała ulegają przeciążeniom. Nie pomaga również brak ruchu podczas 8 godzin pracy.

Co zrobić, aby zapobiec powstania zespołu cieśni nadgarstka?

Aby uniknąć takich problemów warto zadbać o odpowiednią wysokość blatu, ergonomiczne krzesło oraz regularne przerwy od pracy, tak aby rozruszać nasze stawy, np. spacerując. Jeżeli natomiast pojawią się u nas dolegliwości bólowe, warto jak najszybciej skonsultować się z fizjoterapeutą. Odpowiednia terapia pozwoli zmniejszyć ból, zwiększyć zakres ruchu i zlikwidować proces zapalny.

Jaka dieta pomaga naszym stawom?

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe w szczególności kwasy omega-3, zawarte w rybach morskich, orzechach włoskich czy w siemieniu lnianym, warzywa i owoce – będące źródłem witaminy C, występujące w natce pietruszki, czerwonej papryce lub czarnej porzeczce, a także nabiał, który dostarcza nam białka, składnika, budującego kości. Wszystkie te produkty w połączeniu z regularną aktywnością i profilaktycznymi badaniami przyczynią się do doskonałej kondycji zdrowotnej i mocnych stawów.

Jakie zabiegi fizjoterapii są zalecane po wszczepieniu endoprotezy?

W Columna Medica posiadamy specjalny turnus rehabilitacyjny dedykowany osobom po endoprotezoplastyce tj.pakiet ortopedyczny. Pakiet ten zawiera zabiegi, które przywracają utracone funkcje ruchowe poprzez jak najszybsze uruchomienie Pacjenta, a tym samym skrócenie do niezbędnego minimum okresu rekonwalescencji po zabiegu. Pakiet zawiera konsultacje lekarską, fizjoterapeutyczną, jak również zabiegi tj: zabiegi terapii manualnej, funkcjonalny trening medyczny pod opieką fizjoterapeuty, ćwiczenia indywidualne z fizjoterapeutą na sali lub ćwiczenia z szyną CPM do ćwiczeń biernych kończyn dolnych, ćwiczenia grupowe w wodzie, masaże lecznicze lub drenaż limfatyczny, masaże suche na łóżku wodnym, zabiegi z zakresu fizykoterapii (do wyboru po konsultacji z fizjoterapeutą): elektroterapia, wyciąg mechaniczny kręgosłupa, ultradźwięki, okłady borowinowe, krioterapia, miejscowa, Bioptron, automatyczny masaż podwodny, kąpiel perełkowa, fala uderzeniowa Więcej szczegółów można znaleźć na https://columnamedica.pl/rehabilitacja/pakiet-ortopedyczny-3/ Zapraszamy do umówienia się na konsultację lekarską i fizjoterapeutyczną w celu dobru odpowiedniej rehabilitacji do Pana/Pani stanu zdrowia.

stronie